ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 31 października 2021 r. na wycieczkę nr 24 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Zbiórka uczestników przed budynkiem teatru w Jeleniej Górze o godz. 8.30.

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w czwartek 11 listopada 2021 r. na wycieczkę nr 26 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.37 do Janowic Wielkich. Zbiórka uczestników o godz. 7.50 przed budynkiem dworca PKP w Janowicach Wielkich.

Trasa długości 16 km prowadzi przez północną część Rudaw Janowickich. Od stacji kolejowej idziemy drogą obsadzoną jarzębami szwedzkimi i dalej szlakiem zielonym podchodzimy na wznoszący się na krańcu Zamkowego Grzbietu Zamek Bolczów. Ruiny tej średniowiecznej warowni górskiej należą do najbardziej malowniczych i oryginalnych w Sudetach (przy wznoszeniu doskonale wykorzystano naturalne ukształtowanie terenu). Zamek zachował czytelny układ murów, dziedzińce, przejścia i kamienne schody. Z murów otwierają się ograniczone widoki na okolicę, przede wszystkim na Sokole Góry. Po obejrzeniu zamku szlakiem zielonym schodzimy do Doliny Janówki. Przy skrzyżowaniu dróg spotykamy ciekawe grupy skalne. Jest to Piec – potężna baszta z górną częścią udostępnioną stopniami i obszernymi okapami w części dolnej, oraz Skalny Most – silne spękane pionowo skały połączone w górnej części wąskim naturalnym pomostem skalnym, stąd nazwa. Następnie szlakiem niebieskim podchodzimy na Starościńskie Skały, jedną z najpiękniejszych i najokazalszych grup skalnych w Rudawach Janowickich zajmująca wierzchołek szczytu o wys.718 m w Janowickim Grzbiecie. Skałki granitowe o fantazyjnych kształtach tworzą na wierzchołku mały labirynt z przejściami, oknami, tunelami i małymi grotami. Z krawędzi skał, na które prowadzą wykute w XIX w. stopnie roztaczają się piękne widoki. W dalszej części wędrówki przez Przełęcz Karpnicką docieramy do schroniska Szwajcarka. Budynek w którym mieści się schronisko to dawny domek myśliwski wybudowany w 1823 roku. Po odpoczynku przy ognisku podchodzimy na Sokolik. Skałka szczytowa zwieńczona jest stalową platformą widokową, z której rozpościera się rozległy widok na okoliczne pasma górskie. W końcowej części wycieczki schodzimy do Trzcińska, skąd o godz. 17.13 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Wycieczka nr 27 odbędzie się w niedzielę 14 listopada. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.34 do Kowar. Zbiórka uczestników o godz. 9.15 na przystanku autobusowym Kowary PKP, gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński.

Trasa długości 13 km prowadzi zboczem Kowarskiego Grzbietu we wschodniej części Karkonoszy. Od przystanku autobusowego przez centrum miasta dochodzimy do szlaku żółtego, który doprowadzi nas do leśniczówki Jedlinki. Do 1945 roku było tu schronisko Tannenbaude stanowiące popularny cel spacerów z Kowar i Karpacza. Następnie doliną Maliny idziemy do dawnej osady górskiej Budniki. W okresie wojny trzydziestoletniej powstała tu osada założona przez chroniących się w górach mieszkańców okolic Kowar. Do 1945 roku było tu kilkanaście domów mieszkalnych i schronisko turystyczne „Forstbaude”. Po II wojnie światowej Budniki nie zostały zasiedlone i budynki popadły w ruinę. Obecnie wśród drzew poniżej szlaku zielonego można znaleźć jedynie nikłe ślady fundamentów dawnej zabudowy. Na polance położonej w dawnym centrum osady staraniem Miłośników Budnik postawiono wiatę i tablice informacyjne. Zatrzymujemy się tu na odpoczynek przy ognisku. W końcowej części wędrówki szlakiem zielonym przez Szeroki Most i obok Kruczych Skał (urwisko skalne o wysokości do 25 m) idziemy do centrum Karpacza, skąd po godz. 15 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry.

W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

4323027
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
1451
2810
20242
4291729
54554
69576
4323027

Twoje IP: 54.221.43.155
2024-03-28 16:30
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPR



UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze