Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 28 czerwca 2020 r. na wycieczkę nr 6 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.26. Zbiórka uczestników o godz. 8.15 przed budynkiem stacji kolejowej w Boguszowie-Gorcach, gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński z Kowar.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów, w czasie wycieczki obowiązuje zachowanie dwumetrowego dystansu, lub zakrywanie ust i nosa, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji. Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do posiadania i używania indywidualnych środków do odkażania rąk.
Trasa długości 17 km przebiega w środkowej części Gór Wałbrzyskich. W Boguszowie oglądamy barokowy kościół Trójcy Św. i przechodzimy przez najwyżej położony rynek w Polsce. Drogą Krzyżową Górniczego Trudu, której stacje są poświęcone górnikom z różnych zagłębi i krajów, podchodzimy na Chełmiec (drugi co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich – 851m) . Stanowi on charakterystyczną i z daleka widoczną kulminację wyraźnie dominującą w krajobrazie nad Wałbrzychem. Na wierzchołku maszt przekaźnika TV, Krzyż Milenijny i kamienna wieża widokowa z 1888 roku. Szlakiem niebieskim przez Konradów (część miasta Wałbrzych) schodzimy do Szczawna Zdroju. Położone w dolinie Szczawnika uzdrowisko jest jednym z najstarszych na Dolnym Śląsku. W trakcie spaceru po mieście oglądamy najciekawsze obiekty: wieżę Anna, Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych i Halą Spacerową, sanatorium Korona Piastowska, okazały gmach Domu Zdrojowego, kościół z lat 30-tych XX w. W końcowej części wędrówki przez Wzgórze Gedymina (niegdyś była tu restauracja i wieża widokowa, częste miejsce spacerów kuracjuszy) idziemy do stacji kolejowej Wałbrzych Miasto, skąd o godz. 16.15 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Uwaga: ze względu na strome podejścia i zejścia wycieczka zalecana dla wprawionych turystów.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Opracował Wiktor Gumprecht