ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze

XXIX Turniej Rycerski o Złoty Bełt Chojnika – już za nami.
W sobotę, 30 czerwca – pomimo zapowiedzi deszczu i śniegu w Karkonoszach – pogoda dopisała. Było słonecznie, acz rześko.
Widowisko zgromadziło liczne rzesze mieszkańców regionu oraz przygodnych turystów. W tłumie odwiedzających spostrzegliśmy m. in. burmistrza (czyli po czesku starostę) miasta Žacleř – Miroslava Lasaka oraz szereg znamienitych mieszczan jeleniogórskich.


Na zamek zjechało rycerstwo z całej Polski (Czerwionka, Golub-Dobrzyń, Toruń, Lubicz, Bolków), liczna drużyna Chorągwi Czeskiej, spod znaku Kalicha, która już od kilkunastu lat uczestniczy w pokazach walk rycerskich, które bywają straszne i …śmieszne. Furorę wśród publiki zrobiła dwójka czeskich pacholąt, które zadziornie i zupełnie na serio okładało się (dziecięcymi) korbaczami, ku uciesze gawiedzi, otrzymując siarczyste brawa.


Najliczniejsza drużyną byli gospodarze – z Małgorzatą i Andrzejem Ciosańskim – Bractwo Rycerskie zamku Chojnik – najstarsze zarejestrowane bractwo rycerskie w Polsce, działające od roku 1991. Muzycznie czas uprzyjemniał czeski zespól muzyki dawnej Subulus, pod wodzą Martiny i Ivo Horaków, których poznaliśmy z ubiegłorocznego koncertu.


Tradycyjne rozegrano kilka konkurencji.
W kuszniczym turnieju o tytuł Wielkiego Łowczego strzelano do tarczy z wizerunkiem dzika. Zwyciężył dobrze znany kusznik i zwycięzca w poprzednich turniejach – Łukasz Domżoł z Drużyny Kuszniczej z Czerwionki.


Wyśmienicie poczynały sobie białogłowy – w turnieju łuczniczym najcelniej z łuku strzelała Monika Rygielska z Roty Zbrojnej Grodu Lubicz, która daleko w tyle zostawiła mężów.
W zawodach Wilhelma Tella strzelano do jabłka ustawionego na głowie tarczy sylwetowej chłopca. Był to turniej dość zacięty. Kilku kuszników raz po raz trafiało w jabłko. Organizatorzy obawiali się, że zaraz zabraknie im owoców. W tej konkurencji zwyciężył, nie po raz pierwszy w historii turniejów – Bogdan Domżoł, ojciec Łukasza.
W trójboju rycerskim (rzut oszczepem, strzał z kuszy i strzelanie z łuku z konia) najlepszym okazał się Paweł Wasilewski.


Turniej szwajcarski, w którym strzelano z kuszy do surowego jajka wygrał Zbigniew Jakubowski z Golubia-Dobrzynia. Ten znamienity kusznik zwyciężył także w głównym konkursie o Złoty Bełt zamku Chojnik. Drugie miejsce zajęła znakomita Kinga Macał, a trzecie miejsce przypadło Mariuszowi Roszczykowi.
Mistrzem ceremonii (z angielska: MC), czyli heroldem turnieju był Bogdan Siwko, który ze znawstwem tematu, swadą i humorem komentował to wszystko, co działo się na placu turniejowym.
A za rok, XXX. Jubileuszowy turniej – już dziś zapraszamy.

Galeria zdjęć


Andrzej Mateusiak

929623
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
157
2556
7917
906164
62618
74600
929623

Twoje IP: 54.198.246.164
2019-07-24 01:16
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPRUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze