ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze
W dniach 9-11 lutego 2018 roku w poznaniu odbyły się Targi Regionów i Produktów Turystycznych. Nasz region był reprezentowany przez Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy działającą w Związku Gmin Karkonoskich. Pracownia, za zdobycie w zeszłym roku II miejsca w Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej za cykl wydawniczy „Zeszyty Historyczne”,otrzymała możliwość bezpłatnego wystawienia się na stoisku Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego. W związku z tym prowadzący pracownię Krzysztof Tęcza oraz wolontariusze Anna Tęcza, Tomasz i Dorota Łuszpińscy zachęcali widzów do odwiedzania Karkonoszy i okolic. Wszyscy przedstawiali walory krajoznawcze na naszym terenie i odpowiadali na tysiące pytań o historię, ciekawe obiekty czy możliwości noclegów oraz dojazdu do Jeleniej Góry. Poproszone firmy i instytucje o przekazanie stosownych materiałów bardzo chętnie udostępniły wiele publikacji, folderów i innych materiałów reklamowych. Niektóre przekazały ciekawe eksponaty historyczne związane z działaniami podejmowanymi lata temu. Firma WióRaMa użyczyła piękny model pałacu Paulinum a Grupa Karkonoska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wypożyczyła bardzo ciekawe elementy starego ekwipunku używanego przez ratowników kilkadziesiąt lat temu.


Foto: Krzysztof Tęcza

Największym zainteresowaniem wśród publiczności cieszyły się przekazane przez Karkonoski Park Narodowy publikacje dotyczące przyrody Parku. Wydawnictwa Parku, wykonane z wielką starannością, a do tego bardzo rzetelne jeśli chodzi o treść, pozwalają na zapoznanie się z różnymi walorami jakie znajdują się na terenie Parku ale także zachęcają do planowania wycieczek w nasze strony by na własne oczy przekonać się, że pokazywane osobliwości naprawdę istnieją i są takie piękne. Duże zainteresowanie wzbudziły egzemplarze wydawanego przez Karkonoski Park Narodowy Czasopisma Sudetów Zachodnich Karkonosze. Współwydawcą jest Związek Gmin Karkonoskich.

Nie mniej ciekawe wydawnictwa przekazał Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, miasto Jelenia Góra czy Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze. Zaprezentowali się także: Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, Pałac Pakoszów, Pałac Wojanów, Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Huta Julia w Piechowicach, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Muzeum Karkonoskie, miasta Kowary i Karpacz. Bardzo bogatą ofertę przekazali nasi sąsiedzi z Czech a także jeleniogórskie wydawnictwo Ad Rem. Oczywiście swoje wydawnictwa prezentował Związek Gmin Karkonoskich i Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy działająca w Związku. Prezentowano także oryginalny produkt regionalny jakim jest Likier karkonoski.

Według szacunków przez targi przewinęło się kilka tysięcy widzów, co jest dosyć dobrym wynikiem. Wielu z odwiedzających poszczególne stoiska deklarowało chęć odwiedzenia Kotliny Jeleniogórskiej.

W sobotę 10 lutego 2018 roku najważniejszym wydarzeniem było uroczyste wręczenie nagród przyznanych w ramach 26. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze. Przegląd został objęty patronatami honorowymi: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej OrganizacjiTurystycznej, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Właściwą imprezę przygotowała Centralna Biblioteka PTTK im. Tadeusza Kulwiecia w Warszawie, i tam obradowało jury Przeglądu pod przewodnictwem prof. dr hab. Janusza Zdebskiego.


Foto: Anna Tęcza

Publikacje zgłoszone do Przeglądu oceniane były w pięciu kategoriach: albumy krajoznawcze, przewodniki, monografie oraz inne opracowania krajoznawcze, mapy i atlasy, wydawnictwa dla dzieci, informatory krajoznawcze. W poszczególnych kategoriach pierwsze miejsca zajęły: album „O tatrzańskich pocztówkach”, przewodnik „Cmentarz Łyczakowski we Lwowie”, opracowania „Bojkowszczyzna zachodnia – wczoraj, dziś i jutro” i „Dzieje zabawek dziecięcych na ziemiach polskich na początku XX wieku”, mapa „Trójkąt Lidzbarski: mapa turystyczna fortyfikacji na terenie Nadleśnictwa Zaporowo. Odcinek 1: Frombork – Płoskiński Młyn”, cykl wydawniczy dla dzieci: „Podróżownik. Świętokrzyskie”, „Podróżownik. Tatry i Pieniny”, „Podróżownik. Warmia i Mazury”, „Podróżownik. Wybrzeże Polski”, informator krajoznawczy „Love W_M Przegląd turystyczny. Kocham Warmię i Mazury”.

Miło mi donieść, że wśród nagrodzonych są także pozycje z naszego terenu. II miejsce wśród przewodników zdobyła pozycja „Architectural Guide: Wrocław”, Wydawnictwo DOM publishers, Berlin 2017; III miejsce otrzymał zestaw map Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Graf, Wrocław 2017.


Foto Anna Tęcza

Wśród wyróżnień Dyplom Prezesa PTTK przyznano pozycji „Kamienne krzyże na Śląsku, Górnych Łużycach i ziemi kłodzkiej” wydanej przez Oficynę Wydawniczą ATUT – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, Wrocław 2017.

Dyplom Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK przyznano dla Wydawnictwa Poligrafia Ad Rem z Jeleniej Góry za przewodnik emocjonalny „MIEDZIANKA. Przewodnik po mieście, którego nie ma”. Nagrodę odebrała właścicielka wydawnictwa Regina Chrześcijańska oraz autor przewodnika Jarosław Szczyżowski.

Krzysztof Tęcza

771672
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
458
2041
12274
742794
52913
69489
771672

Twoje IP: 3.80.223.123
2019-05-24 06:59
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPRUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze