ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze

 

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 30 kwietnia 2017 r. na wycieczkę nr 10 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd sprzed dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem Kolei Dolnośląskich o godz. 9.30 do Wlenia. Tam obok stacji kolejowej będzie oczekiwał na turystów prowadzący wycieczkę Paweł Idzik.

Trasa wycieczki długości 13 km przebiega w środkowej części Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Od stacji kolejowej we Wleniu leśnymi ścieżkami podchodzimy na Górę Zamkową, gdzie spotykamy cenne zabytki: zespół pałacowy z połowy XVII w, ruiny średniowiecznego zamku będącego pierwszą na ziemiach polskich warownią o konstrukcji murowanej, kościół św. Jadwigi z 1662 r. Następnie polnymi drogami idziemy do Marczowa, w środku wsi oglądamy barokowy kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z ciekawym wyposażeniem. Na murze wieży zwraca uwagę wykuta z piaskow­ca tzw. "Pogańska Głowa", nawiązująca do najazdu na Śląsk Mon­gołów w 1241 r.  Po przejściu na prawy brzeg Bobru, doliną rzeki za znakami czarnymi podążamy do Wlenia. W części miasta o nazwie Gościradz znajduje się pięknie odrestaurowanypałac z XVII w. z elementami renesansowymi. W centrum miasta oglądamy najciekawsze obiekty: neogotycki kościół p.w. św. Mikołaja, ratusz wybudowany w 1824 roku po wielkim pożarze miasta, pomnik gołębiarki upamiętniający tradycję gołębich targów odbywających się tu od czasów średniowiecznych, w pobliżu dworca okazały krzyż pokutny typu maltańskiego. O godz. 17.02 odjeżdżamy autobusem Kolei Dolnośląskich do Jeleniej Góry.

Wycieczka nr 11 odbędzie się w poniedziałek 1 maja. Wyjazd pociągiem o godz. 7.00 do Głuszycy (z przesiadką w Wałbrzychu Głównym).

Trasa długości 19 km prowadzi przez północno-wschodni fragment Gór Suchych (pasmo wchodzące w skład Gór Kamiennych). Od stacji w Głuszycy ruszamy szlakiem żółtym, w Grzmiącej oglądamy kościół p.w. Narodzenia NMP, jeden z nielicznych zachowanych w Sudetach kościołów drewnianych z połowy XVI w. W dalszym ciągu szlakiem żółtym podchodzimy na Jeleniec Mały a następnie na skalisty Rogowiec zwieńczony ruinami zamku o tej samej nazwie. Wybudowana w końcu XIII w. warownia została zniszczona 200 lat później, gdy stała się siedzibą rycerzy rozbójników i o tego momentu pozostaje w ruinie. W dalszej części wędrówki przez Jeleniec i Turzynę docieramy do leżącej u podnóża Waligóry (najwyższego szczytu Gór Kamiennych) Przełęczy Trzech Dolin. Znajduje się tu schronisko PTTK Andrzejówka, wybudowane w 1933 roku, z zachowanym pierwotnym wystrojem snycerskim w sali bufetowej. Po odpoczynku ruszamy dalej obok dużego kamieniołomu melafiru do Rybnicy Leśnej, gdzie oglądamy drewniany kościół p.w. św. Jadwigi z XVII w. z oryginalnymi malowidłami na drewnie we wnętrzu. W końcowej części wycieczki szlakiem zielonym przez Kamionkę dochodzimy do stacji kolejowej Wałbrzych Główny, skąd o godz. 17.49 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa.

Wycieczka nr 12 odbędzie się w środę 3 maja. Wyjazd sprzed dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem Kolei Dolnośląskich o godz. 9.30 do Lwówka Śląskiego. Tam obok stacji kolejowej będzie oczekiwał na turystów prowadzący wycieczkę Paweł Idzik.

Trasa długości 17 km prowadzi przez południowo-wschodni fragment Pogórza Izerskiego. Po obejrzeniu najciekawszych zabytków Lwówka Śląskiego (kościół Wniebowzięcia NMP z romańskim portalem, kościół i klasztor Franciszkanów, gotycko- renesansowy ratusz, renesansowy budynek ław obuwniczych i chlebowych, mury obronne z dwiema wieżami) wychodzimy z miasta szlakiem czarnym. W pobliżu wsi Płóczki Dolne znajdują się cztery jaskinie krasowe powstałe w wyniku wypłukania wapieni, z których najdłuższa ma około 70 m. Za wsią mijamy tereny uchodzące za najzasobniejsza pola agatowe, regularnie eksploatowane przez poszukiwaczy minerałów. Przy skrzyżowaniu ze szlakiem żółtym wzgórze Pirszyn, na wierzchołku którego w średniowieczu była niewielka warownia strzegąca pogranicza Śląska. Po przekroczeniu drogi Gryfów – Lwówek Śl. wchodzimy do Rząsin. Na skraju wsi ruiny zamku Podskale z XIV w., w centrum zrujnowany gotycko.-renesansowy kościół NMP i poewangelicki kościół MB Ostrobramskiej z bardzo cennym wyposażeniem (drewniane tryptyki ołtarzowe z XV wieku). Po obejrzeniu tych interesujących zabytków drogą leśną schodzimy do Olszyny, skąd o godz. 18.29 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

321406
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
3253
1974
17167
288094
44666
67155
321406

Twoje IP: 54.224.89.34
2018-10-21 16:21
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPRUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze