ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze

 

XLV Rajd na Raty
Wycieczka autokarowa
Pomorze Zachodnie
27.07 - 01.08.2015 r.

 

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze
Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Trasa wycieczki przebiega przez najciekawsze miejsca Pomorza Zachodniego, również po niemieckiej stronie. Noclegi i wyżywienie mamy zarezerwowane w Domu Studenckim Andromeda w Szczecinie – 1,5 km od centrum (pokoje dwuosobowe z łazienkami).

 

Program wycieczki

27.07.2015 r. - poniedziałek
Wyjazd z Jeleniej Góry, z ulicy Teatralnej o godzinie 7.00.
Przejazd: Jelenia Góra – Bolesławiec – Cottbus – Lübbenau - Szczecin

Lübbenau – miasto położone na skraju Spreewaldu, rezerwatu biosfery UNESCO. W wyniku ostatniego zlodowacenia rzeka Sprewa podzieliła się na szereg odnóg i kanałów o łącznej długości ponad 900km. Środkiem transportu numer jeden w Spreewaldzie są łodzie, którymi pływa tutaj nawet poczta i straż pożarna. Wąskie mosty przecinają rzeki i łączą poszczególne „wyspy mieszkalne”. Rzeczny labirynt będziemy podziwiać w czasie dwugodzinnego rejsu czółnami wprawianymi w ruch przy pomocy długich tyczek, którymi posługują się sternicy. Po rejsie możemy spróbować przetworów z ogórków, które są specjalnością kulinarną tego regionu.

 

28.07.2015 r. - wtorek
Przejazd: Szczecin – Wolin – Lubin – Międzyzdroje – Kamień Pomorski – Szczecin

Wolin – zwiedzamy tu Skansen Słowian i Wikingów, zrekonstruowaną wczesnośredniowieczną osadę. Powstało tu kilkadziesiąt replik chat, bramy, wały oraz nabrzeże portowe, dające nam wyobrażenie jak toczyło się tutaj życie około X wieku. We wnętrzach chat o różnej konstrukcji można obejrzeć repliki mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. Wszystkie eksponaty i całe wyposażenie można nie tylko oglądać, ale także dotykać, samodzielnie wypróbować działanie różnych narzędzi czy siadać na „historycznych” krzesłach, położyć się na łóżku, czyli po prostu na chwilę przenieść się w czasy dawnych Słowian i Wikingów.

Lubin – z punktu widokowego na pobliskim wzgórzu Zielonka oglądamy panoramę delty wstecznej Świny, o niezwykłości której świadczy chociażby fakt, iż widok ten został uznany przez Międzynarodowe Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Krajobrazem roku 1993/94”. W drodze powrotnej przechodzimy obok Turkusowego Jeziora powstałego w dawnym wyrobisku kopalni kredy, o pięknej niebieskawo- zielonej barwie lustra wody.

 

Międzyzdroje – jeden z największych ośrodków wypoczynkowych i turystycznych zachodniego wybrzeża . W czasie spaceru po kurorcie przejdziemy Aleją Gwiazd z odciskami dłoni znanych osobistości polskiej sceny kulturalnej, wejdziemy na molo, następnie zobaczymy Zagrodę Pokazową Żubrów gdzie na powierzchni 20 ha żyje 6 do 12 sztuk tych zwierząt. Spacer zakończymy na Wzgórzu Gosań (95m), najwyższym wzniesieniu polskiego wybrzeża, z którego rozciąga się wspaniały widok na Zatokę Pomorską i strome zbocze klifu.

 

Kamień Pomorski – zwiedzimy tu jeden z najcenniejszych zabytków gotyckiej architektury Pomorza Zachodniego, katedrę św. Jana Chrzciciela. Wysłuchamy również krótkiego koncertu na organach katedralnych, należących do grupy najcenniejszych polskich instrumentów, ze wspaniałym zabytkowym prospektem, a akustyka i piękne wnętrze gotyckiej świątyni czyni ich dźwięk przejrzystym i klarownym.

 

29.07.2015 r. - środa
Przejazd: Szczecin – Kołobrzeg – Trzebiatów – Szczecin

Kołobrzeg – jedno z najstarszych miast Pomorza Zachodniego, port morski, ośrodek turystyczny i jednocześnie jedno z największych i najpiękniejszych polskich uzdrowisk.

Zniszczone w czasie wojny centrum zostało w ostatnim dwudziestoleciu odbudowane w dawnym stylu staromiejskim. Zwiedzimy najcenniejsze zabytki: Ratusz, gotycką Katedrę obejrzymy panoramę z wieży katedralnej (wjazd windą), Przespacerujemy się promenadą nadmorską (latarnia morska, Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, molo), przy sprzyjającej pogodzie możliwa kąpiel w morzu.

Trzebiatów – zwiedzimy tu gotycki kościół pełniący rolę Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny, rynek z Ratuszem, sgraffito z XVII w przedstawiające słonia i częściowo zachowane mury obronne.

30.07.2015 r. – czwartek
Przejazd: Szczecin – Kołbacz – Nowe Czarnowo

Rano odbędziemy przejażdżkę po Szczecinie zabytkowym tramwajem, potem zwiedzimy najciekawsze zabytki miasta: Czerwony Ratusz, Bramę Portową, gotycką katedrę, Zamek Książąt Pomorskich, Stary Ratusz, Wały Chrobrego.

 

Po południu jedziemy do Kołbacza, gdzie zobaczymy pocysterski zespół klasztorny, jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyku ceglanego na Pomorzu Zachodnim (kościół, Dom Konwersów, Dom Opata, stodoła gotycka z XIV w).

Na zakończenie ciekawostka: Krzywy Las - ponad 100 zdeformowanych sosen.

Po kolacji można pojechać do centrum podziwiać panoramę miasta z kawiarni mieszczącej się na 22 piętrze wieżowca PŻM, a później obejrzeć spektakl grającej fontanny przed teatrem Pleciuga.

31.07.2015 r. – piątek
Przejazd: Szczecin – Anklam – Greifswald – Szczecin

Dzień ten spędzimy w niemieckiej części Pomorza Zachodniego nazywanej Pomorzem Przednim (Vorpommern).

Anklam – XIII-wieczne miasto z cennymi zabytkami gotyku ceglanego, zwiedzimy również bardzo ciekawe Muzeum Lotnictwa Ottona Lilienthala – urodzonego w Anklam pioniera lotnictwa i konstruktora pierwszych szybowców. Tematem ekspozycji jest m.in. ponad 10 zrekonstruowanych projektów modeli aparatów latających Lilienthala oraz współczesne lotnie będące kontynuacją prac konstruktora.

 

Greifswald – hanzeatyckie miasto bardzo bogate w zabytki, zwane perłą gotyku. Zobaczymy ruiny klasztoru cystersów z XII-XIV w, port a w nim ręcznie zwodzony ponad stuletni most, Stare Miasto (kamienice gotyckie, mury obronne, katedra św. Mikołaja, uniwersytet - jeden z najstarszych w Europie). Na zakończenie zwiedzimy nowocześnie zaaranżowane Muzeum Pomorskie eksponujące m.in. cenne darowizny książąt pomorskich dla uniwersytetu oraz obrazy pochodzącego z Greifswaldu wybitnego malarza Caspara Davida Friedricha (malował również widoki Karkonoszy).

 

 

01.08.2015 r. – sobota
Przejazd: Szczecin – Pyrzyce – Pniewo – Jelenia Góra

Pyrzyce – miasto nazywane pomorskim Carcassonne ze względu na dobrze zachowane mury obronne z XIII w o długości ponad 2 km.

Pniewo – w tej miejscowości znajduje się Podziemna Trasa Turystyczna Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, jednego z najciekawszych i największych obiektów architektury militarnej XX w. w Europie. Fortyfikacje te powstały w latach 30. XX w. na pograniczu niemiecko – polskim. na odcinku ok. 100 km. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli o łącznej długości przekraczającej 30 km. Zwiedzamy urządzenia na powierzchni oraz część podziemi o długości 1,5 km.

Przyjazd do Jeleniej Góry około godz. 21.

Koszt wycieczki: 860,00 zł
Cena obejmuje: autokar, noclegi, wyżywienie (5 x śniadanie, 5 x obiadokolacja),
ubezpieczenie NNW, KL (w Niemczech), obsługę przewodnicką

 

Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”,
Jelenia Góra ul. 1-go Maja 86

- zaliczka w wysokości 430,00 zł – w dniu zapisu
- dopłata w wysokości 430,00 zł – do dnia 10.07.2015 r

Koszty biletów wstępu (około 130 zł) uczestnicy pokrywają indywidualnie

4828388
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
226
3999
5589
4796284
54042
38379
4828388

Twoje IP: 3.149.24.143
2024-11-28 02:44
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPR



UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze