W dniu 15 grudnia 2014 r. odbyło się zebranie opłatkowe zorganizowane przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Jak co roku była to okazja do spotkania działaczy, którzy organizując przez cały rok wiele imprez turystycznych i krajoznawczych nie mają czasu i zbyt wielu okazji by spotkać się razem. Dlatego tak ważnym jest fakt spotkania. Pozwala to bowiem zarówno na prezentacje dokonań poszczególnych komisji turystycznych działających przy jeleniogórskim oddziale PTTK jak i na przedstawienie swoich osiągnięć osobistych. Spotkanie to jest potrzebne także po to by pokazać, iż społeczna praca wykonywana na rzecz mieszkańców naszego regionu, jest zauważana i doceniana. Działacze ci otrzymują wówczas małe upominki. Oczywiście wręczenie przewodnika będącego taką właśnie nagrodą, na pewno nie jest czymś nadzwyczajnym, jednak sam fakt, że doceniono w ten symboliczny sposób pracę tych osób ma bardzo duże znaczenie. Pozwala bowiem tym osobom na utwierdzenie się w przekonaniu, iż ich praca nie idzie na marne. Bo brak takiej świadomości na pewno nie wpływa pozytywnie na ich nastawienie do poświęcania swojego czasu osobom innym niż ich rodziny.
Foto: Krzysztof Tęcza
Bo, jeśli chodzi o samą pracę wykonaną przez nich, to w zasadzie nie zmienia się ona od wielu lat. Wciąż jest ona widoczna i wykorzystywana przez mieszkańców jak i osoby tu przebywające czasowo. Ilość imprez turystycznych i krajoznawczych organizowanych przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze jest tak wielka i ich różnorodność tak duża, że czasami ich uczestnicy mają problem z wyborem, w której z nich uczestniczyć. Ale, myślę, lepiej gdy turyści mają takie rozterki niż mają się zastanawiać co z sobą zrobić w dni wolne od pracy.
W oddziale PTTK w naszym mieście działają komisje turystyki pieszej, górskiej, rowerowej, kajakowej, imprez na orientację, geocachingowej, motorowej, narciarskiej czy w końcu krajoznawcza. Pozwala to na stworzenie bardzo szerokiego i bogatego wachlarza oferty turystycznej. Oczywiście działają stosowne referaty weryfikacji poszczególnych odznak turystyki kwalifikowanej i odznak krajoznawczych, w tym odznaki geocachingowej, której regulamin opracowała pierwsza w Polsce tego typu komisja PTTK.
Krzysztof Tęcza w imieniu Komisji Krajoznawczej ZG PTTK wręcza Januszowi Milewskiemu legitymację Instruktora Krajoznawstwa Regionu. Foto: Krzysztof Tęcza
Oczywiście nie będę w niniejszym tekście wyliczał wszystkich osiągnięć naszych działaczy w roku obecnym, gdyż musiałoby to zająć wiele stron i, na pewno szybko byśmy mieli dosyć, uznając to za przechwałki. Wystarczy zatem, że te nasze osiągnięcia dostrzegą odpowiednie osoby odpowiedzialne z ramienia poszczególnych urzędów za popieranie tego typu działań i wspierające je finansowo. Wiadomo bowiem, że każda praca wykonywana społecznie, choćby nie wiem z jaką pasją prowadzona, nie jest możliwa do realizacji bez niewielkiego wsparcia finansowego. Przecież przewodnik prowadzący turystów na wycieczkę nie może, wnosząc wkład darmowej pracy, ponosić jeszcze kosztów np. biletów na komunikację. Tak, na dobrą sprawę, wykorzystuje on swój prywatny sprzęt czy odzież, sam kupuje sobie mapy czy stosowną literaturę. Sam często musi ponosić koszty organizacji imprez. Nie powinno tak być, niestety.
Nie wdając się w dalszą dyskusję sądzę, że spotkanie opłatkowe jest jednym z najbardziej oczekiwanych przez działaczy, a na pewno jest niezwykle miłym i potrzebnym. Dlatego też wszyscy podczas niego dzieląc się opłatkiem składają sobie życzenia i wspólnie śpiewają kalendy. Najważniejszym jednak życzeniem dla nas wszystkich jest to by wytrwali oni w swoich działaniach. By nie zniechęcili się i byśmy mogli jeszcze przez jakiś czas cieszyć się z owoców ich pracy.
Krzysztof Tęcza