ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze


Foto: Krzysztof Tęcza

W dniu 09.10.2014 r. w hotelu Mercure w Jeleniej Górze Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego zorganizowała konferencję pt. „Turystyka nieodkryta”. Tytuł ten może być zaskoczeniem bo czyż w dzisiejszych czasach może istnieć jakiś rodzaj turystyki nieznanej społeczeństwu. I właśnie dlatego warto było udać się na to spotkanie. Co prawda w trakcie prezentacji coraz bardziej przemawiało do nas, że chodzi raczej o turystykę, a właściwie produkty turystyczne, zapomniane, a tym samym mało popularne. Choćby punkty widokowe. Bo przecież większość tych obiektów powstała wiele lat temu. Niektóre z nich aby przywrócić do życia wystarczy tylko wyczyścić z zarośli jakie zdążyły tam wyrosnąć. Większość jednak wymaga znaczniejszych nakładów finansowych. Nie ma w tym jednak nic nadzwyczajnego. A czy inwestycja taka uda się czy nie zależy przecież tylko od zaangażowania ludzi, którzy chcieliby się tym zając. Jak widać na przykładzie czeskim inwestycje takie, nie tylko że są możliwe, to jest ich coraz więcej. I, co nie jest bez znaczenia, po ich uruchomieniu, są one często oblegane przez turystów.


Foto: Krzysztof Tęcza

Aby pomóc potencjalnym inwestorom KARR wydał publikację, w której zaprezentował wybrane spośród kilkudziesięciu, 25 punktów widokowych. Przybliżył ich dawne zagospodarowanie, aktualny stan prawny czy możliwości dostępu i dojazdu. To ostatnie ma przecież ogromne znaczenie zwłaszcza podczas procesu inwestycyjnego. Trzeba przecież dowieść, nieraz w odległe od szlaków komunikacyjnych miejsca, potrzebne materiały.


Foto: Krzysztof Tęcza

Opracowana na potrzeby projektu publikacja Zapomniane punkty widokowe to według Anety Mędzy bardzo dobry punkt wyjściowy dla potencjalnych inwestorów. Aby jednak wszystko było jak najbardziej przejrzyste od strony prawnej Kancelaria radców prawnych Jacek Ośliźlok, Henryk Łukaszewski przygotowała odpowiednią opinię zawierającą to co każdy inwestor powinien wiedzieć zanim przystąpi do takiego zadania. Mylę, że przeprowadzona później przez Anetę Marek rozmowa rozwiała wszelkie wątpliwości a jednocześnie pozwoliła na wyrobienie sobie własnego osądu. W dyskusji uczestniczyli: Grzegorz Sokoliński, Jerzy Majdan, Andrzej Mateusiak, Miroslav Šikola, Jan Volf i Günter Fiedler.

Tak jak przedstawione próby podjęcia działalności zmierzających do stworzenia nowego produktu turystycznego były dla wszystkich niezwykle ciekawe tak kolejny temat: „Upadłość przedsiębiorstw hotelarskich na polsko-czeskim pograniczu – wczesne symptomy, zagrożenia, przeciwdziałanie” był zupełnym zaskoczeniem. Jednak szybko pierwsze zdziwienie zmieniło się w zaciekawienie. Stało się tak za sprawą wykładu radcy prawnego Pawła Bojarskiego i syndyka Przemysława Jedlińskiego. Okazało się bowiem, ze upadłość nie zawsze jest najgorszym co może spotkać w życiu konkretnego przedsiębiorcę. Nieraz takie właśnie wyjście jest wręcz ratunkiem dla właściciela upadającej firmy. Potwierdził to także Janusz Turakiewicz prowadzący powyższą dyskusję.

Najważniejszym jednak punktem spotkania było podpisanie umowy o utworzeniu Karkonosko-Izerskiego Klastra Turystycznego. Pozwoli to na wypracowanie i realizację wspólnej strategii promocji regionu przy zastosowaniu środków własnych przedsiębiorstw wspartych budżetami promocyjnymi gmin oraz  środkami pozyskiwanymi w ramach programów unijnych. Pierwsi, którzy zdecydowali się podjąć wspólne działania w ramach Klastra to: Hotel Artus z Karpacza, Hotel Caspar z Jeleniej Góry, Instytut Gospodarki Turystycznej, Pałac Wojanów, Biuro podróży Discover Silesia, Villa Nova oraz Huta Julia z Piechowic. Oczywiście bardzo ważne było wsparcie udzielone przez Starostwo Powiatowe i Karkonoska Agencję Rozwoju Regionalnego.


Podpisywanie umowy o utworzeniu Karkonosko-Izerskiego Klastra Turystycznego. Foto: Krzysztof Tęcza

Prowadzący Konferencję Grzegorz Rychter i Janusz Turakiewicz wyrazili w posumowaniu spotkania opinię, że Klaster to właściwy początek dla dalszego prawidłowego rozwoju turystycznego w naszym regionie. I zapewne tak będzie.

Krzysztof Tęcza 

 

4828054
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
3891
513
5255
4796284
53708
38379
4828054

Twoje IP: 18.118.19.123
2024-11-27 22:48
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPR



UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze