Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 1 września 2024 r. na wycieczkę nr 32 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.
W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny na przejazd do Jakuszyc i komunikację w Czechach. O godzinie 7.09 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do Spálova, z przesiadkami w Szklarskiej Porębie Górnej i Tanvaldzie. Na stacji kolejowej w Tanvaldzie (od strony dworca autobusowego) o godz. 10.15 będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605084476).
Trasa długości 12 km przebiega w północnej części Czeskiego Raju. Od stacji kolejowej idziemy do znajdującego się koło mostu na rzece Kamienicy pomnika ofiar katastrofy kolejowej z 25 sierpnia 1990 roku. W wyniku zderzenia pociągu osobowego z towarowym zginęło 14 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Następnie podchodzimy szlakiem niebieskim do Spálova. We wsi oglądamy pomnik przyrody – lipę o obwodzie pnia ponad 5 m. Powyżej bazaltowa Mysia Skała z punktem widokowym na dolinę Izery. Na skrzyżowaniu dróg Morava zmieniamy szlak na żółty i schodzimy nim do położonego na przedmieściu Semily Bítouchova. Oglądamy tu wybitny zabytek regionalnego budownictwa ludowego – dzwonniczkę z początku XIX wieku, oraz pomnik upamiętniający mieszkańców poległych w czasie I wojny światowej. Dalej wędrujemy wybudowaną w 1909 r. przez Klub Czeskich Turystów Riegrovą ścieżką, nazwaną tak od nazwiska pochodzącego z tych okolic czeskiego polityka. Malownicza ścieżka długości 4 km przebiega w dolinie rzeki Izery. Idziemy galerią zawieszoną na korytem rzeki, oglądamy panoramę z punktu widokowego, przechodzimy przez wykuty w skale tunel. Wędrówkę kończymy na przystanku kolejowym Spálov, skąd o godz. 17.03 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadkami w Tanvaldzie i Szklarskiej Porębie), gdzie docieramy o godz. 19.32. .
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Opracował Wiktor Gumprecht