ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze
W czwartek 16 grudnia 2021 roku Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zaprosił swoich działaczy na tradycyjne spotkanie opłatkowe podczas którego tradycyjnie dokonano podsumowania działań zrealizowanych w roku obecnym.

Niestety ze względu na panującą od dwóch lat pandemię wiele cyklicznych działań musiało być wygaszonych, wiele imprez odwołanych czy przełożonych na późniejszy okres. Nie mniej udało się przeprowadzić kilka imprez, w tym sztandarową czyli Rajd na Raty. W tegorocznej edycji Rajdu, w 30 wycieczkach wzięło udział tysiąc osób. Udało się także przeprowadzić indywidualne rajdy motorowe, a także zorganizować spotkania szkoleniowe dla przewodników sudeckich. Udało się też odnowić niektóre szlaki turystyczne czy wyznaczyć nowe, choćby ścieżkę spacerową prowadzącą od stacji PKP w Świeradowie Zdroju na Golgotę Izerską i niebieski szlak Drogą Urszuli na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Udało się przełożyć niektóre odcinki szlaków tak by zapewnić większe bezpieczeństwo wędrujących nimi turystów. Nasz oddział był wraz ze Starostwem Karkonoskim współorganizatorem Karkonoskich Spotkań Turystycznych.

Przedstawiciele oddziału brali udział w wielu dyskusjach i spotkaniach poświęconych m. in. tworzeniu Planu Urządzenia Lasu dla nadleśnictwa Lwówek Śląski przekazując wnioski w sprawie ponownego uruchomienia dawnych punktów widokowych na Stromcu, Łysej Górze i Stanku a także wniosek o obowiązku naprawiania szkód na szlakach wyrządzonych przez firmy zrywkowe. Kolejne wnioski były kierowane do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu w sprawie strefy ochronnej cietrzewia w Górach Izerskich, tak by w jak największym stopniu zminimalizować utrudnienia z tego wynikające dla poruszających się po szlakach turystów. Przedstawiciele oddziału brali także udział w konferencji zorganizowanej przez Starostwo Karkonoskie w sprawie zagospodarowania turystycznego Doliny Bobru oraz w spotkaniu w Nadleśnictwie Świeradów Zdrój w sprawie działań związanych z obszarem „Natura 2000”. Na zaproszenie władz Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej nasz przedstawiciel uczestniczył w spotkaniu poświęconemu stworzeniu nowego kierunku kształcenia o nazwie biznes turystyczny.

Udało się odbyć tradycyjne spotkanie na Śnieżce organizowane co roku z okazji Dnia Przewodnika. Przedstawiciele PTTK, zarówno władz centralnych jak i naszego oddziału, wzięli udział w Kongresie Turystyki Społecznej zorganizowanym w Jeleniej Górze przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Podczas kongresu wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego pan Marek Obrębalski wręczył naszym działaczom przyznane Medale Honorowe Zasłużony dla Dolnego Śląska w stopniu złotym. Otrzymali je działacze naszego oddziału: Maria Marcinkowska, Janusz Turakiewicz, Wiktor Gumprecht, Andrzej Mateusiak, Krzysztof Tęcza oraz prezes KSON-u Stanisław Schubert.

Przez cały czas współpracujemy z wieloma instytucjami i jednostkami samorządowymi. Przede wszystkim z Karkonoskim Parkiem Narodowym, Grupą Karkonoską GOPR, Muzeum Karkonoskim, Muzeum Przyrodniczym, Muzeum Dom Gerharta Hauptmanna, Akademią Ekonomiczną, Urzędem Miasta Jelenia Góra, Starostwem Karkonoskim.

Na organizowane przez oddział imprezy pozyskujemy stosowne fundusze. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy od Miasta Jelenia Góra i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Ze względu na kłopoty związane z ograniczeniami wynikającymi z pandemii udało nam się uzyskać wsparcie m. in. z funduszy PFR z Tarczy 2.0. Pozwoliło to na przetrwanie biura i w miarę sprawne prowadzenie naszej działalności statutowej.

Podczas spotkania członkowie kadry zostali zapoznani z działalnością oddziału, z problemami z jakimi trzeba było się zmierzyć oraz z tymi, które są przed nami. Członek ZG PTTK Jacek Potocki przybliżył zagadnienia związane z odkładanymi wciąż wyborami w naszej organizacji, zapoznał wszystkich z problemami z jakimi boryka się spółka „Sudeckie hotele i schroniska” oraz podał najświeższe informacje o tworzonej przez Towarzystwo elektronicznej bazie szlaków turystycznych, która to już niebawem będzie dostępna nie tylko na stronach PTTK.

W trakcie spotkania wręczono najaktywniejszym działaczom liczne wyróżnienia. Związane jest to z przypadającą w tym roku 75 rocznicą powstania naszego oddziału. I tak Złotą Honorową Odznakę PTTK otrzymali: Jacek Potocki, Jan Tyczyński, Janusz Perz, Olga Danko. Srebrną Honorową Odznakę PTTK otrzymali: Tomasz Miszczyk i Emil Mendyk. Dolnośląską Odznakę Honorową PTTK otrzymali: Marek Dąbek, Janusz Perz i Jacek Potocki. Odznaki 25 lat w PTTK otrzymał Emil Mendyk. Odznaki 50 lat w PTTK dostali: Marek Bergtraum i Sławomir Stankiewicz. Dyplomem ZG PTTK został uhonorowany Jarosław Kapczyński, tytułem Zasłużonego Przewodnika PTTK Jan Jabłoński, a medalem KTG ZG PTTK Krzysztof Tęcza. Pozostali działacze otrzymali nagrody książkowe. Powitaliśmy także w naszym gronie nowego działacza, który zdał stosowne egzaminy i otrzymał uprawnienia Przodownika Turystyki Motorowej - jest nim Marian Kuc.

Na zakończenie miał miejsce tradycyjny opłatek, choć tym razem bez uścisków oraz wspólne odśpiewanie kolędy.

Podsumowując działalności Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, jako jego prezes, muszę stwierdzić, że mimo wszystkich przeciwności jakie towarzyszyły naszym działaniom udało się zrealizować wiele ciekawych i cieszących się dużym zainteresowaniem miejscowej społeczności imprez. Jestem z tego bardzo zadowolony. Nie byłoby jednak tych osiągnięć gdyby w naszym oddziale nie działali tacy wspaniali ludzie, dobrze wyszkoleni działacze, posiadający wiele uprawnień kadrowych, a więc zapewniający rzetelne przeprowadzenie każdej imprezy oraz zapewniający bezpieczeństwo ich uczestnikom. Są to osoby, które często kosztem czasu należnego swoim rodzinom, kosztem swojego zdrowia działają dla mieszkańców naszego grodu w formie wolontariatu, nie mając z tego tytułu żadnych korzyści finansowych. Chwała im za to. Osobiście uważam, że tacy ludzie są naszym skarbem, skarbem oddziału. Bez nich życie mieszkańców Jeleniej Góry byłoby dużo uboższe w zakresie turystyki i krajoznawstwa.

PTTK to także pracownicy etatowi, i tutaj nasz oddział ma szczęście do nich. Są również dobrze wyszkoleni, znają swoją pracę, którą potrafią wykonywać ponad swoje obowiązki czyniąc to z sercem.

Przyjmijcie zatem Koleżanki i Koledzy moje podziękowania za waszą pracę, za wasz trud, za to, że jesteście z nami.

W imieniu swoim oraz zarządu oddziału życzę Wam radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku. Życzenia te proszę przekażcie także swoim Rodzinom.

Krzysztof Tęcza

3681757
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
377
1896
12295
3646649
377
79820
3681757

Twoje IP: 44.200.82.149
2023-06-01 05:52
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPRUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze