ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze

W czwartek 7 marca 2019 roku Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie w porozumieniu z Oddziałem PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zorganizowało wyjątkowe spotkanie przeznaczone dla przewodników sudeckich. Wyjątkowe bo, poza wartościami szkoleniowymi, uwzględniono przypadające następnego dnia święto kobiet i w związku z tym każdy z przybyłych mógł przyprowadzić z sobą towarzyszkę dla której również przygotowano zniżkowy bilet z dodatkową niespodzianką w formie publikacji o Avenariusie.


Foto: Krzysztof Tęcza

Najpierw jednak wystąpiła Magdalena Woch, która zna niemal wszystkie tajemnice związane z zamkiem Książ. Pani Magdalena przygotowała wykład o zamku i jego mieszkańcach, ze szczególnym uwzględnieniem właścicieli zamku na przestrzeni wieków. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się nie tylko jak zmieniała się bryła głównego budynku ale także kiedy i jak rozbudowywano cały kompleks. Jak wiadomo trzeci co wielkości zamek w Polsce jakim jest Książ kryje tak dużo tajemnic, że jeszcze przez dziesiątki lat będziemy zaskakiwani nowymi odkryciami. Wynika to przede wszystkim z prac jakie prowadzono tutaj w trakcie II wojny światowej kiedy to wszelkie przebudowy związane były z możliwością przebywania Adolfa Hitlera.

Nie będę zdradzał zbyt wiele dlatego, że już za tydzień pani Magdalena będzie opowiadać o nich w zamku Książ. Dlatego wszystkich, którzy są zainteresowani tym tematem zapraszam do zapoznania się na stronie zamku Książ z terminem tego wystąpienia.

Drugą częścią spotkania był spektakl teatralny „Wyspa czyli Hala Rajska według Avenariusa”, który przedstawił jeleniogórski aktor Jacek Paruszyński. Nie muszę nikogo przekonywać, że przybyli do muzeum byli zachwyceni zarówno wykonaniem spektaklu jak i tym czego dowiedzieli się z niego. Nic więc dziwnego, że po spektaklu rozgorzała długa dyskusja.

Na zakończenie wizyty dyrektor Janusz Skowroński zaprosił do zwiedzania aktualnych wystaw czasowych. A na dzień dzisiejszy możemy zapoznać się z wystawą „Wielka Wojna w cieniu Karkonoszy”, wystawą map ze zbiorów Petera Bergmanna, kolejną prezentującą wybitnego mieszkańca naszego regionu Emila Krebsa, który zapisał się w historii jako człowiek znający ponad 100 języków. Oczywiście jest jeszcze wystawa poświęcona zamkowi Książ. Ta jednak wkrótce zostanie przekazana dalej.


Foto: Krzysztof Tęcza

Z przyjemnością dodam, że na to wyjątkowe spotkanie przybyło tak wielu chętnych, że z ledwością pomieścili się w obiekcie.

Krzysztof Tęcza

1457308
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
115
7958
10005
1443524
27534
66243
1457308

Twoje IP: 3.94.202.172
2020-02-28 06:40
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPRUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze