Drukuj

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w czwartek 8 czerwca 2023 r. na wycieczkę nr 18 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.20 do Piechowic Dolnych (kierunek Szklarska Poręba).

Trasa długości 14 km prowadzi przez zachodnią część Pogórza Karkonoskiego. W pobliżu przystanku rośnie pomnikowy, około 500 letni cis, najstarszy w Kotlinie Jeleniogórskiej. Z miasta wychodzimy szlakiem żółtym prowadzącym w górę Cichą Doliną. U wylotu doliny znajdują się sztolnie wykute w czasie II wojny światowej, obecnie niedostępne ze względu na ochronę licznej populacji nietoperzy. W górnej części doliny w wyniku badań archeologicznych potwierdzono istnienie w końcu XIII wieku najstarszej na Śląsku huty szkła. Wędrując zboczem Grzybowca mijamy grupę skałek granitowych Skarbczyk i schodzimy do Jagniątkowa, następnie za znakami niebieskimi przez Przełęcz pod Kopistą docieramy do Zachełmia. W pobliżu szlaku stoi  willa „Pan Twardowski”, w której w latach 1947 – 53 mieszkał wybitny polski kompozytor Ludomir Różycki. Z Zachełmia leśną ścieżką schodzimy do dolnej części Podgórzyna.  We wsi oglądamy dwa barokowe kościoły: parafialny Św. Trójcy wzniesiony na miejscu wcześniejszego gotyckiego i poewangelicki MB Częstochowskiej, po wojnie nieużytkowany, w latach 80-tych przywrócony funkcji sakralnej. Z Podgórzyna drogą wzdłuż Podgórnej idziemy do Cieplic mijając z prawej strony położone na zboczu Winnicy granitowe Cygańskie Skałki. Wycieczkę kończymy na Placu Piastowskim i około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK do centrum Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa (tel. 502132682).

Wycieczka nr 19 odbędzie się w niedzielę 11 czerwca. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.20 do Karpacza, gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605084476).

Trasa górskiej wędrówki długości 17 km przebiega w środkowej części Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego (wstęp płatny). Z autobusu wysiadamy na przystanku Karpacz Wang, obok kościoła Wang (zbudowanego w XIII wieku w Norwegii, przeniesionego w połowie XIX w. do Karpacza) wchodzimy na szlak niebieski, który doprowadzi nas do Polany, gdzie do 1966 roku stało jedno z najpopularniejszych karkonoskich schronisk „im. Bronka Czecha”. Tu zmieniamy szlak na żółty i idziemy do grupy skalnej Pielgrzymy. Pielgrzymy to jedna z najpiękniejszych i najokazalszych formacji skalnych Karkonoszy o wysokości dochodzącej do 25 m. Skały posiadają fantazyjne kształty, są dobrymi punktami widokowymi, na ich powierzchni występują liczne kociołki wietrzeniowe. Za skałami wchodzimy na szlak zielony prowadzący na Przełęcz Karkonoską, rozległe obniżenie w Głównym Grzbiecie Karkonoszy dzielące go na dwie części. Powyżej przełęczy zatrzymujemy się na odpoczynek w schronisku PTTK „Odrodzenie”. Po przerwie kontynuujemy wędrówkę szlakiem czerwonym, przez obniżenie pomiędzy Małym Szyszakiem i Tępym Szczytem dochodzimy do Słonecznika, jednej z najpopularniejszych w Sudetach grup skalnych. Tworzy ją grzęda granitowa złożona z kilku spękanych baszt o wysokości 12,5 m, jest to również doskonały punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Po obejrzeniu panoramy przez Pielgrzymy i Polanę schodzimy do Karpacza Górnego, skąd o godz. 18.10 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Uwaga: trudna wycieczka górska dla wprawionych turystów (suma podejść 720 m); w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych trasa może zostać skrócona lub zmieniona.

Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.    

Opracował Wiktor Gumprecht